Památky Madrid | Madridské památky

madrid-bg-header-title.png
     
Dovolená v Madridu
 

Pamětihodnosti Madridu

Madrid PlazaCestu do hlubin kulturního bohatství Madridu začněte na Plaza Mayor a Puerta del Sol. Nádherné náměstí ve středu města má obdélníkový tvar a je obklopeno obytnými budovami s balkóny v renesančním stylu. Plaza Mayor je od pradávna němým svědkem nejpopulárnějších událostí – dříve to byly veřejné popravy, dnes se tu konají trhy nebo býčí i fotbalové zápasy.  Zatoulat se zde můžete do starých a tradičních obchodů i kaváren, které jsou schovány v průčelích. Plaza Mayor je hlavní turistickou atrakcí, kterou si nenechají ujít tisíce turistů ročně.

Budova, kterou určitě v Madridu nepřehlédnete, je bývalý královský palác. Palacio Real dnes slouží jako turistická atrakce. Většinu z nejdůležitějších místností je možné navštívit.  Kromě delikátní příležitosti nahlédnout do královského zákulisí Vás nadchne převážně barokní architektura paláce (na které se při rekonstrukci v 18. stol. podíleli italští architekti) a jeho zahrady Jardines del Moro a Jardines Sabattini. (Metro: Opera; otevírací doba: říjen – březen 9 – 17 hod, neděle a svátky 9 – 14 hod; duben – září 9 – 18 hod, neděle a svátky 9 – 15 hod).

Madrid je také hlavním světovým městem býčích zápasů (Corrida), jejichž sezóna trvá půl roku. Do místní arény se vejde 23 000 diváků. Korida je pro madriďany stejně důležitá a zajímavá jako pro Čechy hokej nebo pro Italy fotbal. V hospodách ji sledují na obřích obrazovkách a nejlepší matadory tu zná každý malý kluk.

Madridská muzea

Kdo jednou zamířil do Madridu, musí obhlédnout sbírky snad nejslavnějšího muzea Prado. Museo del Prado se nachází se v budově navržené Juanem de Villanueva a je považováno za jednu z nejvýznamnějších uměleckých galerií na světě. Budova byla postavena v 18. stol. za vlády Karla III, který si dal za úkol vytvořit ve městě velkolepou památku. Najdete zde mistrovská díla od umělců, jako jsou Velázquez, Goya, El Greco, de Zurbarán, Ribera, Raphael, Botticelli, Fra Angelico, Rubense, Bosch, Van der Weyden, Poussin, Lorrain, Watteau, Rembrandt a mnoho dalších. (Metro: Banco de España & Atocha ; otevírací doba: út – so  9 – 19 hod, ne 9 – 14 hod, v pondělí je zavřeno).

Museo Thyssen-BornemiszaMilovníci umění by si určitě neměli nechat ujít ani Museo Thyssen-Bornemisza. Naleznete zde reprezentativní výběr od prvních vlámských prací až po současné umění. Více než 800 obrazů a soch, řezba, tapiserie a dalších předmětů. (Metro: Banco de Espada; otevírací doba: út – ne  10 – 19 hod, v pondělí je zavřeno).

Do třetice lze doporučit Musea Nacional Centro de Arte Reina Sofía. Kulturní středisko, které obsahuje stálé sbírky současného španělského umění a nabízí i krátkodobé výstavy zahrnující různorodé umění - malířství, sochařství, fotografie, filmy aj. (Otevírací doba: denně 10 – 21 hod, ne 10 – 14 hod, v úterý je zavřeno).

Madridské zahrady a parky

Jardin BotanicoPokud Vás prohlídky unavily a potřebujete klid a přírodu, navštivte oázu v srdci města Jardin Botanico. Vstup do botanické zahrady je hned vedle muzea Prado. Tyto zahrady, které ukrývají asi 30 000 různých druhů stromů a rostlin z celého světa, byly založeny Karlem III. pro místní univerzitní fakultu. Každý strom a rostlina je označena štítkem s latinským názvem. Dostanete se sem metrem a zahrada je otevřená od 10:00 do 20:00 každý den.

K procházce se přímo nabízí i jeden z velkých parků. Největším a podle mnohých i nejkrásnějším ze všech parků v Madridu je Parque del Retiro. Park má i svou tzv. „růžovou zahradu“, v krásném zákoutí můžete strávit odpoledne i s malými dětmi. Ve středu parku se nacházejí dvě budovy známé jako Palacio de Velázquez a Palacio de Cristal, kde se velmi často konají výstavy umění.

Na pravém břehu řeky Manzanares, kousek od města, kam se dostanete metrem (stanice Lago nebo Batan) nebo lanovkou (z Paseo de Pintor Rosales) naleznete park Casa de Campo. Jeho rozloha je asi 4 000 akrů, takže tu nepotkáte tolik lidí jako v centrálních parcích. Na romantickou projížďku po umělém jezírku si můžete pronajmout lodičku. Najdete tu i Parque Zoológico nebo velký zábavní park, se nachází v jižní části.

Na západním okraji Madridu blízko řeky Manzanares jsou dva rozsáhlé parky s názvem Rosales a Parque del Oeste (Park West). Jsou ideálními hřišti pro děti. Každý rok na jaře se zde koná výstava růží, kde se uděluje mezinárodní ocenění za nejlepší květy.

 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Proč cestovat s Travel.cz

  • 200.000+ zájezdů na jedné adrese
  • Garantujeme nejnižší cenu na trhu
  • Máme vždy aktualizované nabídky zájezdů
  • Nabízíme i rezervace hotelů a letenek za výhodné ceny
  • Individualní plánování dovolené - dovolená na míru

Garantujeme nejnižší ceny

 

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje