Památky Madrid | Madridské památky

madrid-bg-header-title.png
     

         
 

Madridské památky

 

Madrid, hlavní město Španělska od roku 1561, je domovem mnoha proslulých turistických atrakcí, mezi nejznámnější z nich patří Museo del Prado nebo Palacio Real. největší palác v Evropě. Město se může pochlubit také slavnými náměstími jako je Plaza Mayor nebo Plaza de España. Za pozornost rozhodně stojí i ulice Gran Via s architektonickými skvost z počátku 20. století nebo moderní čtvrť Azca.

Pokud chcete při Vaší dovolené navštívit větší množství památek, můžete si zakoupit kartu Madrid Card, díky které budete mít volný vstup do více než 50 muzeí, galerií a dalších památek. Díky kartě v řadě památek také předběhnete frontu návštěvníků s klasickými vstupenkami. V ceně máte návíc několik prohlídek s výkladem průvodce. Mezi hlavní pamětihodnosti zahrnuté do karty Madrid Card patří Muzeum Prado, Palacio Real nebo Museo Thyssen-Bornemisza. Díky kartě můžete také absolvovat projížďku lanovou dráhou nebo využít některou z výhod ve vybraných obchodech, restauracích a kavárnách. Na výběr máte kartu s platností 1, 2, 3 a 5 dní. Karty jsou ve 2 cenových kategoriích - pro děti (6-12 let) a mladistvé a dospělé (od 13 let).

Madrid Card - ceny (uvedené ceny jsou orientační, pro aktuální ceník navštivte oficiální stránky www.madridcard.com, pro uplatnění slevy doporučujeme nákup karty online) 

Madrid Card
DospělíDěti
1-denní€45.001-denní€32.00
2-denní€55.002-denní€40.00
3-denní€65.003-denní€42.00
5-denní€75.005-denní€45.00
 

Sestavte si vlastní zájezd do Madridu!

 

 

          

 

Puerta del Sol

 

Puerta del Sol je dokonalým výchozím bodem pro objevování Madridu. Toto náměstí v samém centru města je asi nejživějším madridským místem. I když je nyní v centru, dříve se nacházelo na východních hranicích města a jeho jméno vychází z názvu městské brány, která se zde nacházela v 15. století - brána se pravděpodobně jmenovala podle slunce, které na ní bylo (Puerta del Sol znamená Slunečná brána). Polooválné náměstí jak ho známe dnes získalo svou podobu v 19. století. Dnešní náměstí je převážně pěší zónou, chodců je zde v každou denní hodinu požehnaně. Několik rušných ulic odtud vede na známá turistická místa jako Plaza Mayor, Teatro Real nebo Plaza de Cibeles. Na sever několik ulic veda na Gran Via. Uprostřed náměstí stojí jezdecká socha Karla III. Španělského z roku 1997. Vedle je nádherná budova Casa de Correos z červených cihel z 18. století od architekta Jacquese Marqueta, která původně sloužila jako hlavní madridská pošta. Před Casa de Correos je na chodníku značka nultého kilometru, který označuje střed španělské sítě silnic. Jde o počáteční bod, ze kterého jsou měřeny vzdálenosti všech španělských dálnic. Na náměstí Puerta del Sol se nachází také nejslavnější symbol Madridu - dvacetitunová socha medvědice pojídající ovoce ze stromu. Oficiální jméno sochy je El Oso y El Madroño, podle jahodových stromů. Medvědice má symbolizovat úrodnou půdu Madridu, strom představuje aristokracii. 

 

Plaza Mayor

 

Nádherné náměstí ve středu města má obdélníkový tvar a je obklopeno obytnými budovami s balkóny v renesančním stylu. Plaza Mayor je od pradávna němým svědkem nejpopulárnějších událostí – dříve to byly veřejné popravy, dnes se tu konají trhy nebo býčí i fotbalové zápasy. Při nejvýznamnějších událostech se zde sešlo i padesát tisíc lidí. Plaza Mayor je hlavní turistickou atrakcí, kterou si nenechají ujít tisíce turistů ročně. Náměstí je dlouhé 120 metrů a široké 90 metrů. Zatoulat se zde můžete do starých a tradičních obchodů i kaváren, které jsou schovány v průčelích. Uprostřed náměstí stojí bronzová socha krále Filipa III. z roku 1616, v 19. století sem byla přesunuta z Casa de Campo. Asi nejdůležitější budovou na tomto náměstí je Casa de la Panaderia z konce 16. století.

 

          

 

Plaza de Cibeles

 

Plaza de Cibeles je podle mnohých návštěvníků i rezidentů nejkrásnější z velkých madridských náměstí. Bohužel je zde velký provoz, který narušuje atmosféru náměstí obklopeného mnoha důležitými budovami. Nejvýznamnější z nich symbolická budova, která leckoho při vyslovení názvu města ihned napadne - Palacio de Comunicaciones. Palác s vzezřením katedrály byl postaven roku 1909 jako ředitelství španělské národní pošty. Až do roku 2007 zde sídlilo poštovní muzeum, nyní však budova slouží jako oficiální madridská radnice. Další významnou památkou na tomto náměstí je Kašna bohyně Kybelé (Fuente de Cibeles), která je jedním z nejvýznamnějších symbolů Madridu. Kašna má podobu bohyně sedící na voze taženém dvěma lvy. Byla postavena mezi lety 1777 a 1782 Venturou Rodriguezem. Zajímavostí je, že kdykoliv místní fotbalový klub Real Madrid vyhraje pohár, fanoušci se shromáždí právě u této kašny a slaví.

 

Palacio Real

 

Budova, kterou určitě v Madridu nepřehlédnete, je bývalý královský palác. Palacio Real dnes slouží jako turistická atrakce. Většinu z nejdůležitějších místností je možné navštívit. Kromě delikátní příležitosti nahlédnout do královského zákulisí Vás nadchne převážně barokní architektura paláce, na které se při rekonstrukci podíleli italští architekti, a jeho zahrady Jardines del Moro a Jardines Sabattini. Jde o největší a možná také nejpůsobivější palác v celé Evropě. Nachází se na východě historického centra města, v docházkové vzdálenosti od Španělského náměstí. Kontstrukce paláce začala v roce 1738, plně dokončen byl až v roce 1892. V paláci je více než 2 000 pokojů, z nichž lze 50 navštívit. Návštěvnící se do paláce dostanou přes působivé náměstí Plaza de la Armería. Turisté mohou vidět místnosti jako např. 400 m2 velkou jídelnu, Sala de Porcelana nebo Salón del Trono se zdmi pokrytými červeným sametem. Západní křídlo paláce slouží jako královské armádní muzeum, které obsahuje např. úžasnou kolekci armádní zbroje včetně brnění krále Karla V.

Ceny vstupenek (uvedené ceny jsou orientační, pro aktuální ceník navštivte oficiální stránky entradas.patrimonionacional.es)

Dospělí (od 17 let)Do 4 letZvýhodněné (5-16)
€10.00zdarma€5.00
 

Las Ventas

  

Madrid je také hlavním světovým městem býčích zápasů (corrida), jejichž sezóna trvá půl roku. Korida je pro madriďany stejně důležitá a zajímavá jako pro Čechy hokej nebo pro Italy fotbal. V hospodách ji sledují na obřích obrazovkách a nejlepší matadory tu zná každý malý kluk. Do místní arény Monumental Plaza de Toros de las Ventas se vejde 23 000 diváků a právě zde můžete vidět ty nejvýznamnější matadory naší doby. Nápad postavit velkou býčí arénu vznikl v letech 1915 až 1920, kdy popularita býčích zápasů výrazně stoupala. Zástupci města věděli, že nová aréna je nutností, jelikož ta stará, Carretera de Aragon, už kapacitně nestačila. Práce na Las Ventas začaly v roce 1922, dokončena byla o 7 let později a první zápasy zde diváci mohli vidět v červnu 1931. Stavba byla navržena v mozárabském stylu, kterou lze běžně nalézt pouze v severním Španělsku. Samotná aréna má v průměru 60 metrů. V budově se dokonce nachází i kaple a ošetřovna s dvěma sály pro případ nehody. Ceny vstupenek se značně liší podle toho, zda je místo vystaveno slunci nebo je ve stínu. Aktuální přehled zápasů a ceny vstupenek naleznete na oficiálních stránkách www.las-ventas.com.

Ceny vstupenek na prohlídky (uvedené ceny jsou orientační, pro aktuální ceník navštivte oficiální stránky www.lasventastour.com) 

Dospělí (od 12 let)Do 4 letZvýhodněné (5-11)
€12.00zdarma€8.00
 

          

 

Museo del Prado

 

Kdo jednou zamířil do Madridu, musí obhlédnout sbírky snad nejslavnějšího muzea Prado. Museo del Prado se nachází v budově navržené Juanem de Villanueva a je považováno za jednu z nejvýznamnějších uměleckých galerií na světě. Budova byla postavena v 18. stol. za vlády Karla III., který si dal za úkol vytvořit ve městě velkolepou památku. Najdete zde mistrovská díla od umělců, jako jsou Velázquez, Goya, El Greco, de Zurbarán, Ribera, Raphael, Botticelli, Fra Angelico, Rubense, Bosch, Van der Weyden, Poussin, Lorrain, Watteau, Rembrandt a mnoho dalších. Sbírka muzea je jedna z největších na světě.

Ceny vstupenek na prohlídky (uvedené ceny jsou orientační, pro aktuální ceník navštivte oficiální stránky www.museodelprado.es) 

Dospělí (od 19 let)Do 18 let a studentiZvýhodněné
€14.00zdarma€7.00
 

Museo Thyssen-Bornemisza

 

Milovníci umění by si určitě neměli nechat ujít ani Museo Thyssen-Bornemisza. Jde o jedno ze tří nejvýznamnějších muzeí v Madridu. Naleznete zde reprezentativní výběr od prvních vlámských prací až po současné umění. Více než 800 obrazů a soch, řezba, tapiserií a dalších předmětů. Obrazy jsou řazeny chronologicky a jde tak o skvělý přehled historie západního umění od 14. do 20. století. Lze říci, že zdejší sbírka je doplňkem muzea Prado, které se zaměřuje hlavně na španělské umělce. V tomto muzeu totiž najdete díla italských, německých, vlámských, nizozemských i amerických umělců. Ve sbírce jsou i díla takových velikánů jako van Dyck, Brueghel, Rubens nebo Rembrandt.

Ceny vstupenek - stálá expozice (uvedené ceny jsou orientační, pro aktuální ceník navštivte oficiální stránky www.museothyssen.org) 

Dospělí a mládež (od 12 let)Do 11 letZvýhodněné
€10.00zdarma€7.00
 

Musea Nacional Centro de Arte Reina Sofía

 

Do třetice lze doporučit Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía. Kulturní středisko, které obsahuje stálé sbírky současného španělského umění a nabízí i krátkodobé výstavy zahrnující různorodé umění - malířství, sochařství, fotografie, filmy aj. Muzeum je často přirovnáváno k Muzeu moderního umění v New Yorku, protože vystavuje jednu z nejlepších sbírek umění 20. století v Evropě a můžete zde zhlédnout díla velikánů moderního umění jako Joan Miró, Salvador Dali nebo Pablo Picasso (najdete zde i jeho slavnou Guernicu).

Ceny vstupenek - stálá expozice (uvedené ceny jsou orientační, pro aktuální ceník navštivte oficiální stránky www.museoreinasofia.es)

Dospělí (od 18 let)Do 17 let a studentiZvýhodněné
€8.00zdarma€4.00
 

          

 

Madridské zahrady a parky

 

Pokud Vás prohlídky unavily a potřebujete klid a přírodu, navštivte oázu v srdci města Jardin Botanico. Vstup do botanické zahrady je hned vedle muzea Prado. Tyto zahrady, které ukrývají asi 30 000 různých druhů stromů a rostlin z celého světa, byly založeny Karlem III. pro místní univerzitní fakultu. Každý strom a rostlina je označena štítkem s latinským názvem. Dostanete se sem metrem a zahrada je otevřená od 10:00 do 20:00 každý den.

K procházce se přímo nabízí i jeden z velkých parků. Největším a podle mnohých i nejkrásnějším ze všech parků v Madridu je Parque del Retiro. Park má i svou tzv. „růžovou zahradu“, v krásném zákoutí můžete strávit odpoledne i s malými dětmi. Ve středu parku se nacházejí dvě budovy známé jako Palacio de Velázquez a Palacio de Cristal, kde se velmi často konají výstavy umění.

Na pravém břehu řeky Manzanares, kousek od města, kam se dostanete metrem (stanice Lago nebo Batan) nebo lanovkou (z Paseo de Pintor Rosales) naleznete park Casa de Campo. Jeho rozloha je asi 4 000 akrů, takže tu nepotkáte tolik lidí jako v centrálních parcích. Na romantickou projížďku po umělém jezírku si můžete pronajmout lodičku. Najdete tu i Parque Zoológico nebo velký zábavní park, se nachází v jižní části.

Na západním okraji Madridu blízko řeky Manzanares jsou dva rozsáhlé parky s názvem Rosales a Parque del Oeste (Park West). Jsou ideálními hřišti pro děti. Každý rok na jaře se zde koná výstava růží, kde se uděluje mezinárodní ocenění za nejlepší květy.

 

Stadion Santiago Bernabéu

 

Stadion Santiago Bernabéu je zcela jistě jedním z nejznámějších fotbalových stadionů na světě. Už je proto, že jde o domovský stadion nejúspěšnějšího a nejslavnějšího klubu historie, Realu Madrid. Otevřen byl roku 1947, jeho kapacita je více než 85 tisíc diváků a jde tak o třetí největší stadion v Evropě. Nejen fanoušci fotbalu mají možnost podívat se do útrob stadionu díky prohlídce, která je zavede do výstavního sálu trofejí klubu, na panoramatickou vyhlídku, hřiště, prezidentského boxu, do šaten, do tunelu vedoucího na hřiště i technického zázemí. Vstupenky na prohlídku stadionu je možno zakoupit online nebo na pokladně u vstupní brány č. 7.

Ceny vstupenek (uvedené ceny jsou orientační, pro aktuální ceník navštivte oficiální stránky www.realmadrid.com)

Dospělí a mládež (od 14 let)Do 4 letDěti (5-14)
€19.00zdarma€13.00
 

          

Foto 1 - Camilo Rueda López, Foto 2 - LWYang

 
 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Garantujeme nejnižší ceny

Proč cestovat s Travel.cz

  • 200.000+ zájezdů na jedné adrese
  • Garantujeme nejnižší cenu na trhu
  • Máme vždy aktualizované nabídky zájezdů
  • Nabízíme i rezervace hotelů a letenek za výhodné ceny
  • Individualní plánování dovolené - dovolená na míru

Počasí v oblasti Madrid

Aktualizováno 30/01/2015 08:30většinou zamračenovětšinou zamračeno11 °C
 

Předpověď (min./max. teplota)

rozptýlené bouřkyDnes8 / 16rozptýlené bouřky
větrnoZítra2 / 9větrno
větrnoNe0 / 9větrno
přeháňkyPo3 / 8přeháňky
polojasnoÚt2 / 12polojasno

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje